Как BYD се превърна от обект на шеги в глобална сила

И вече никой не се подиграва, а се притеснява...

Мартин Дешев,
BYD Dolphin китайски автомобили

Newspress

И мената на китайските автомобилни производители вече все по-често биват споменавани и в Европа. За много хора тези марки са съвсем нови и все още непознати.

Едно от най-разпознаваемите имена е това на BYD, чийто автомобили вече си проправят път по целия свят и привличат все по-голямо внимание. BYD не е ново име. Компанията е основана през 2003 г., като дълго време беше обект на шеги и подигравки сред конкурентите си. Днес обаче се превърна в глобална сила, отбелязва autoevolution.

Китайската автомобилна индустрия имаше бавен старт. От години се говореше как „китайските коли идват и всички ще караме такива“, но дълго време това не се случваше. Е, сега започва да се случва и BYD е сред основните причини.

Отминаха времената, когато китайските коли имаха нула звезди в тестовете за сигурност. А междувременно утвърдените производители пренебрегваха китайския пазар и предлагаха по-стари модели там и рядко ги съобразяваха с местната клиентела.

Това създаде идеалната възможност за китайските компании като BYD не просто да се развият, а да завземат пазара. Те смениха подхода в разработката на автомобили и започнаха да ги развиват като технологии – бърза работа, кратки срокове, често обновяване на моделите. За черешка добавиха и осезаемо по-ниски цени, което им позволи да продават в голям обем. А това пък им помогна да започнат да трупат бърз опит в производството и поддръжката.

Качеството започна да се повишава, с което и интересът на клиентите. И така BYD Auto, която тръгна от нулата през 2003 г., през 2024 г. продаде 3,7 млн. автомобила само в Китай. Над двойно повече спрямо най-близкия си конкурент Geely.

А Tesla, която дълго време беше неоспоримият лидер при EV, е едва на 10-то място в страната с 657 000 продадени коли. BYD вече не е „убиецът на Tesla”, а се е устремил да бъде световен лидер.

Компанията винаги е имала такива амбициозни цели. За разлика от Мъск обаче, основателят ѝ Уанг Чуанфу не привлича вниманието с гръмки обещания. През 2003 г. той си поставя за цел BYD Auto да е най-големият автомобилен производител в света до 2025 г. Е, това може да не се случи, Toyota е лидер с 10,8 млн. броя, следвана от Volkswagen Group и Hyundai-Kia, според данни на Reuters.

Но все пак глобалната експанзия на BYD тепърва започва. Тя вече е най-големият производител на EV, а след като се разгърне и по целия свят, първото място изглежда съвсем реалистично.

коли автомобили BYD китайски автомобили